Anatomi Araştırmaları Derneği

Ana Sayfa

Yönetim Kurulu

Aktiviteler

Yayınlar

İletişim


10. ENDOSKOPİK SİNÜS CERRAHİSİ KURSU (DAKAR - SENEGAL)
 

Çoğu Sahra altı bölgesi ülkeleri olmak üzere 12 Afrika ülkesinden (Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Gine, Fas, Moritanya, , Nijer, Nijerya, Senagal, Çad, Togo) katılımcıların olduğu 10. Endoskopik Sinüs Cerrahisi Kursu 1-3 Aralık 2010 tarihlerinde Senegal’in başkenti Dakar’da yapıldı.

Kurs Senegal Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, Sağlık Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Senegal Büyükelçiliği temcilcileri, Dakar Üniversitesi Rektörü, Dakar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Anabilim Dalları Başkanları, Dakar’daki diğer hastane yöneticilerinin katıldığı resmi bir törenle açıldı.

Dr. Malick Diop ve ekibinin ev sahipliğinde gerçekleşen bu kursta eğitici olarak Dr. İrfan Yorulmaz ve Dr. Cem Meço görev aldı. Kursun ilk gününde sözlü sunumlar, ikinci gününde kadavra diseksiyonları, üçüncü gününde canlı ameliyatlar vardı.

İlk günde Senegal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden üç ayrı konuşmacı ülkelerindeki rinoloji ve endoskopik cerrahiyle ilgili kendi koşullarına ait konuşmalar yaptılar. Eğiticiler Dr. İrfan Yorulmaz ve Dr. Cem Meço ise, endoskopik sinüs cerrahisi eğitimine yönelik konuları 13 başlık altında sundular.

 

İkinci günde tüm katılımcılar kadavra diseksiyonu yapma olanağı buldu. Eğitmenler, aralarında taze kadavraların da bulunduğu beş ayrı istasyonda 26 katılımcıya tüm gün diseksiyon yaptırdılar.   

Üçüncü günün tamamını kapsayan canlı ameliyatlarda her iki eğitmen, birçok kronik rinosinüzit olgusunun yanında iki olguda da inverted papilloma ve erken yassı hücreli nazal kavite karsinomu için endoskopik medial maksillektomi yaptılar.

 

Dakar’dan manzaralar :